Täna, kümme aastat tagasi, 16. juunil 2006 avati pidulikult  Küdema lahe ääres asuv Saaremaa sadam.

Saaremaa sadam kavandati ja ehitati kruiisilaevade teenindamiseks  olles seega ainulaadseks sadamaks terves regioonis. Ninase külas Küdema lahe ääres asuv sadam on Tallinna Sadama sadamate pere noorimaid liikmeid.
 
Kümne tegutsemisaasta jooksul on Saaremaa sadama kaudu külastanud Eesti suurimat saart 35 623 turisti.  Alates 2006.aastast on  Saaremaa sadamasse kokku tehtud 66 külastust  19  kruiisifirma 30 erineva laeva poolt. Läinud kümnendi kõige populaarseimad hooajad olid  2013. ja 2014. aasta, mil Saaremaad külastas kokku 14 000 kruiisireisijat.
 
Kruiisisihtkohana eristub Saaremaa oma puutumata looduse ja rikkaliku ning omapärase kultuuripärandiga pakkudes Läänemerel seilavale kruiisituristile hindamatu võimaluse tutvuda Eestiga hoopis teisest küljest. 
 
Kevadel 2006 valminud süvasadamas on 2 kaid kuni 200 meetri pikkuste laevade teenindamiseks, lisaks kai sadama abilaevastikule ja ujuvkai väikelaevade teenindamiseks.
 
Reisisadamana kasutamine pole seni võimaldanud ära kasutada kogu võimalikku sadama potentsiaali ja seetõttu on edaspidi kavandatud sadamas ka sega- ja puistekaupade käitlemist. Saaremaa  sadam sobib eelkõige suuremate  laevade ja kaubapartiide teenindamiseks, mis omakorda annab Saaremaa kohalikele ettevõtjatele  täiendavaid võimalusi pakkuda oma klientidele madalamat ühikuhinda.
 
Saaremaa sadama ametlikku juubelit tähistab Tallinna Sadam Saaremaa merenädala raames 12. augustil. Kõikidel sel päeval Saaremaa  sadamat  külastavatel inimestel on võimalust osaleda purjetamise tunnis, tutvuda piirivalvelaevaga „Kindral Kurvits“, omandada Vladislav Koržets õpiköögis kalatoidu valmistamise nippe ning keerutada jalga ansambli Justament saatel. Õhtu lõpetab üllatus! 
16.06.2016
Ava täisvaade