17. aprillil 2013 toimub Muuga Sadamas 9. rahvusvaheline transiidikonverents TRANSESTONIA 2013, mille teemaks on “Nafta. Gaasid. Keemia”. Konverents toob traditsiooniliselt kokku transiidi- ja logistikavaldkonna ettevõtjad, pangad ja juriidilised nõustajad, Eesti tipp-poliitikud ning avaliku sektori esindajad. Avasõnadega esineb Eesti Vabariigi välisminister Urmas Paet, kellele järgneb Riigikogu Majanduskomisjoni juhi Kaja Kallase tervitus. Ürituse toimumine otse Eesti transiidi demokeskuseks kutsutavas Muuga Sadamas võimaldab paljut kuuldut ka vahetult kogeda.

Programm keskendub kolme täna ja homme Eesti transiidis olulist rolli etendava kaubakategooria – naftasaaduste, gaaside (LPG ja LNG) ning keemiakaupade - lähemale tutvustamisele. Arutletakse selle üle, kuidas realiseerida uusi ärivõimalusi, ületada esile kerkinud takistusi ning teha seda kõike keskkonnasäästlikult ja ohutult. Konverentsi teemad ei ole olulised mitte ainult logistikavaldkonnale, vaid need puudutavad kogu Eesti energiajulgeolekut ning meie kõrge ekspordipotentsiaaliga keemiatööstuse arengut.

Lisaks kohalikele esinejatele jagavad oma kogemusi ja parimaid praktikaid Euroopa suurimate nafta-, LNG- ja keemiaterminalide ning -klastrite esindajad Rotterdamist ja Antwerpenist. Võtmeesinejate etteasted juhatatakse sisse vastavate riikide suursaadikute poolt. Eelnimetatud sadamate kogemusest on palju kasulikku õppida, kuna nii Hollandi kui Belgia ärimudelid on sarnased Eesti transiidile. Oma sadamate kaudu teenindatakse valdavalt transiidina liikuvaid kolmandate maade kaubamahte. Eesti jaoks on samas uudne mudel, kuidas Rotterdamis ja Antwerpenis on ohtlike kaupade suuremahuline käitlemine organiseeritud selliselt, et kohalikud omavalitsused ja elanikkond mõistavad selle äri tähtsust piirkonnale ja toetavad arengut. Oluline on seegi, kuivõrd oskuslikult on nendes sadamates juhitud ning minimeeritud riskid keskkonnale ja tervisele.

Konverentsi TRANSESTONIA 2013 kaaskorraldaja on Eesti Logistikaklaster, suurtoetajad Euroopa Regionaalarengu Fond, Tallinna Sadam, Vopak E.O.S., EVR Cargo, Danske Bank ja Tallinna Ettevõtlusamet. Toetavad Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ning Välisministeerium.

Lisainfo programmi kohta: TRANSESTONIA

20.03.2013
Ava täisvaade