Kevad Moskvas on aeg, mida kõik Eestis transpordivaldkonnas tegutsevad ettevõtted alati ootavad, on ju meeldiv kohtuda tradistsioonilise logistikamessi raames oma kauaaegsete koostööpartnerite, klientide ja heade konkurentidega.TransRussia 2011 oli arvult juba kuueteistkümnes ja seekord suurem kui kunagi varem – esindatud oli üle 450 ettevõtte kolmekümne ühest riigist.

Korraldajad ise peavad messi juures eriti oluliseks just välisfirmade osalemist. Venemaa transpordiaseminister Andrei Nedosekov tõi näiteks konverentsi planeeristungil välja, et peab oluliseks konstruktiivset koostööd rahvusvaheliste organisatsioonidega  ja mitmepoolseid läbirääkimisi Euroopa Liiduga, et vältida olukorda, kus Venemaal vastuvõetud seadused võiks saada takistuseks transiidi arengule. Kahtlemata on tegevus logistika- ja transiidivaldkonnas seda tulemuslikum ja edukam, mida suurem on osapoolte tahe ning oskus koostööd teha.  Eestlased on TransRussial käinud pikki aastaid, meie pakutavad tooted pole seal kellelegi enam mingi uudis ja paljudel meie ettevõtetel on Venemaal olemas head koostööpartnerid ja pikaajalised ärisuhted. Mõeldes sellele, millega eristuda kõigi nende riikide seast, kes positsioneerivad end Ida ja Lääne vahelise väravana või parima transiidikordidorina, sai seekordset messi ette valmistades selgeks, et tuleb välja minna värske sõnumiga. Pakkuda Eestist pilti sellise nurga alt, mis tekitaks huvi ja koostöösoovi ka nendes, kes usuvad, et teavad meist nagunii juba kõike.

Turundussõnumi loomisel lähtusime teadmisest, et koostööpartnerite huvi pole otseselt mitte see, kui mitu sadamat või terminali meil on, vaid  nende eesmärk on laiem - teha edukat äri.

Eesti ärikeskkonna tugevused on soodne ning lihtne maksusüsteem, vähene bürokraatia, isegi kõige karmimal talvel tõrgeteta töötavad sadamad ja raudtee ning kliendi huvide esiplaanile asetamine. Selliste omaduste valguses võib Eesti ärikeskkonda iseloomustada kui äritegemise paradiisi, seepärast sai uueks sõnumiks „Estonia- Paradise for Your Business“.

Lisaks on oluline lisaväärtus, et meil olemas klastri näol toimiv koostöövorm, mis võimaldab ettevõtetel esitada klientidele komplekseid ühispakkumisi. Globaliseeruvas maailmas on erinevad võrgustikud ja klastrid tunnustatud koostöövorm, see võimaldab mitte ainult ühe riigi ettevõtetel koostööd teha, vaid laiendada seda üle kogu maailma. Oleme seadnud koostöö erinevatel tasanditel oma lähiaastate prioriteediks ja seetõttu sündis ka otsus osaleda messil logistikaettevõtete ühisstendiga.

 Ühisstendide trend on kasvamas, seda on võimalik näha kõikidel suurematel erialmessidel. Populaarseks on muutunud esitleda mõnda infrastruktuuri ettevõtet – kas siis sadamat või raudteed või hoopis logitikakeskust koos sellega kaasnevate tööstus- ja kaubandusettevõtetega. Märksõnaks on saanud asukohaturundus, paljud riigid eelistavad väljas olla nn rahvusliku ühisstendiga. Transrussial olid lisaks Eestile ühisstendidega esindatud juba mitmendat aastat Saksamaa, Soome, Tšehhi, Belgia, Holland, Valgevene, Hispaania, Läti ja Leedu. Esimest aastat olid oma ühissendiga väljas Ukraina ja Kasahstan.

 Logistika ja Transiidi Assotsiatsiooni eestvedamisel loodud rahvusstendi eesmärk oli tutvustada lisaks majandus- ja logistikasektorile ka Eesti kultuuri. Meie vaieldamatu tõmbenumber oli stendil  esinenud Eesti Raudtee segakoor ja  pasunakoor, mis tõid meie pinnale kokku väga palju huvilisi ja esmakordselt  ajaloos võitis eestlaste messistend TransRussial auhinna -  parima ürituse korraldamise eest messistendil. Sellepärast usun, et arvestades külastajate elavat huvi ja nimetatud tunnustust, me saime oma ülesandega hästi hakkama. Väga palju kiidusõnu sai ka meie messistendi kujunduskontseptsioon – valge, avatud, põhjamaiselt karge ja puhas.

Lõunanaabrite komplimendid ja lubadused järgmisel aastal meie ideedest inspiratsiooni ammutada, kinnitasid meile, et logistikamessil ei pea alati keskenduma liiprite ja konteinerite näitamisele ja ka väga tradistioonilises sektoris saab olla innovatiivne.

Äritegemise lihtsuse ja avatuse kontseptsiooni püüdsime näidata ka sellega, et tõime sageli kinniste uste taga tehtava töö avatud messistendile. Nimelt sõlmis Eesti Raudtee tütarfirma EVR Cargo koostöölepingud Transgarandi ja Eurosibiga otse meie stendil paljude messikülastajete silme all.

Eriline heameel on tõdeda, et meie ühistegevuse korraldamisele on otseselt õla pannud Eesti riik. Tunnustus sellele, et ajame ühiselt õiget asja, oli nii EAS-i rahaline toetus kui ka Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi asekantsleri Eero Pärgmäe osalemine logistikute ühisstendi töös.

Ühisstendi idee ja äriparadiisi kontseptsioon õigustasid end igati ning ettevõtted, kes varasematel aastatel olid käinud eraldi eksponendina, leidsid, et ühiselt Eestit tutvustada on kõigile osalejatele palju kasulikum ja efektiivsem. Kõik ühisstendil osalenud logistikaettevõtted kinnitasid, et said messilt kasulikke kontakte, millega nüüd iseseisvalt ettevõtte tasandil edasi töötada. Loodan, et nende uute kontaktide koostööhuvi Eestiga on püsiv ja järgmisel aastal saame TransRussial tervitada neid juba kui kindlaid koostööpartnereid.

Andres Valgerist

Logistika ja Transiidi Assotsiatsioon

Artikkel ilmus Transport & Logistika Infolehes juuni 2011

17.06.2011
Ava täisvaade