Eesti riigile kuuluva raudteeveo-ettevõtte EVR Cargo kaubaveomaht ulatus septembris 1,179 miljoni tonnini, mis on küll viimase nelja kuu parim tulemus, kuid jäi möödunud aasta septembri veomahule alla kolm protsenti.

 

EVR Cargo juhatuse esimehe Ahto Altjõe sõnul on viimaste kuude jooksul veomahtude stabiilsele paranemisele peamiselt kaasa aidanud väetiste ja põlevkivi vedu, mis on suvise languse järel taastumas. “Üldnumbrite osas jääme endiselt eelmise aasta tulemusele alla pea kõigis kaubagruppides, ainsana on aasta lõikes suuremat kasvu näha konteinervedudes,” märkis Altjõe. “Aasta viimases kvartalis võib oodata mõningast veomahtude paranemist eelkõige naftasaaduste osas.”

 

Konteinervedude maht septembris suurenes eelmise aastaga võrreldes 58 protsenti 6490 konteinerühikuni (TEU). Afghanistani ja Musta mere suunal on konteinerveod vähenenud pea olematuks, kuid kogumahtu on kompenseerinud ja täiendavalt kasvatanud aasta alguses käivitunud Mitsubishi varuosade konteinerrongiliin Kalugasse ning regulaarne ühendus Moskvaga. “Viimase kuu mahtude kasv Moskva suunal on tõenäoliselt tingitud selle liini sesoonsusest, mis alati näitab sügiseti suurenemist enne lähenevat pühadeperioodi,” lisas Altjõe, kelle sõnul on samuti tähtsad ka konteinerkaupade vedu Jekaterinburgi Venemaal ja Ulugbekki Usbekistanis.

 

Septembris ulatusid peamistest kaubagruppidest mineraalsete vedelate kütuste vedu 427 tuhande tonnini, jäädes mullusega samale tasemele, põlevkivi veomaht oli 280 tuhat tonni, vähenedes mullusega võrreldes 26 protsenti, väetiste veomaht suurenes 11 protsenti 270 tuhande tonnini, keemiakaupade veomaht jäi mullusele tasemele 94 tuhande tonniga ning puistekaupade vedu vähenes aastaga 67 tuhat tonni.

 

Üheksa kuu jooksul on EVR Cargo vedanud Eesti Raudtee infrastruktuuril 11,8 miljonit tonni kaupu, mis on 16 protsenti vähem, kui mullu sama perioodi jooksul. Mineraalseid kütuseid on veetud 10 protsenti vähem, ehk 5,23 miljonit tonni. Väetiste veomaht 2,16 miljonit tonni jääb eelmisele aastale 8 protsendiga alla, põlevkivi veomaht on vähenenud aastaga 20 protsenti 2,08 miljoni tonnini. Keemiakaupade ning puistekaupade vedu on vähenenud vastavalt 53 ja 12 protsenti 0,8 miljoni ja 0,63 miljoni tonnini.

 

Konteinervedudes on EVR Cargo vedanud tänavu kokku 44 880 konteinerühikut, mis on 14 protsenti mullusest parem tulemus.

04.10.2013
Ava täisvaade