Lennart Meri Tallinna Lennujaama, nelja regionaalset lennujaama ning kaht lennuvälja käitava AS-i Tallinna Lennujaam kontsern saavutas 2012. majandusaastal 29,3 miljoni eurose käibe juures 3,7 miljoni eurose kasumi.
Kogu kontserni müügikäive oli 12,7 % kõrgem kui 2011. aastal. Lennundustulu kasvas 1% ning mittelennundustulu kasvas 21%. Lennundustulude madal kasv tuleneb turu elavdamiseks kehtestatud turundustoetussüsteemide rakendamisest, millega kaasnes keskmiste lennundustasude vähenemine kuni 30%. “Karm konkurents Euroopa lennunduses ning ränk surve lennujaamatasudele tähendabki, et kõik lennujaamad peavad üha suurema osa enda tuludest teenima otseselt lennundusega mitteseotud tegevustega,” selgitas AS-i Tallinna Lennujaam juhatuse liige, finantsjuht Anneli Turkin. “See on ka põhjus, miks peame arendama jõuliselt nii kaubandust reisiterminalis kui kinnisvara enda territooriumil.”
Kokku investeeriti 14,7 milj. EUR, millest suurim investeering oli Balti riikide suurima õhusõidukite hooldeangaari ehitus. Aasta lõpu seisuga oli kontsernil vara 146, 6 milj. EUR.

Enim reisijaid, enim kruiisituriste
Lõppenud aasta, mille sisse jäi ka rahvusliku lennukompanii jõuline liiniarendustegevus, kujunes ka kontserni suurimale lennujaamale, Lennart Meri Tallinna Lennujaamale aastaks mil purunesid mitmed olulised rekordid.
Esmakordselt ajaloos ületas reisijate arv Tallinna Lennujaamas kahe miljoni piiri, kasvades aastaga 15% ning jõudes aasta lõpuks 2,2 miljonini.
Lõppenud aastasse jäid ka lennujaama ajaloo parim kuu (juuli 228 287 reisijaga), parim nädal 53 857 reisijaga ning parim päev 9782 reisijaga.
Suvine pööringureisijate arv kasvas võrreldes eelnenud aastaga üle kahe korra. Kokku teenindasime nii koos Tallinna Sadama, G4S-i, CF&S-i ja DenEestiga 16 150 kruiisituristi, mis kinnitab Tallinna atraktiivsust ja võimekust täita kruiisifirmade ootusi.

Tulevik
Estonian Airi olukorra stabiliseerumine on muutnud ka Tallinna Lennujaama alanud aasta reisijate arvu prognoosi optimistlikumaks, kui olid veel aasta algul. Rõõmustav on ka kaubamahtude kasv võrreldes mulluse sama perioodiga.
Kui esialgselt planeeriti käesolevaks aastaks 1,75 milj. reisijat, siis seniste arengute valguses prognoosime tänavuseks aastaks üle 1,9 miljoni reisija.
2013. aastal kavatseb lennujaam investeerida 13,8 miljonit eurot, millest suurim on õhusõidukite garažeerimis-hooldusangaari ehitus Panaviaticule.
Lõppenud nädalal allkirjastas AS Tallinna Lennujaam ka tehingu, kus lennujaam sai 7,5 miljoni euro eest varem Estonian Airi bilansis olnud 9100-ruutmeetrise büroo- ja ärihoone omanikuks. Estonian Air jätkab hoones kahe korruse rentimist, ülejäänud büroopinnad üürib lennujaam välja; hoonekompleksis asuvad lennukite hooldusangaar ning garaažikompleks on kehtivate rendilepingutega kaetud.
AS Tallinna Lennujaam kontsern tegutseb Eesti Vabariigis, käitab L. Meri Tallinna lennujaama, Kärdla lennujaama, Kuressaare lennujaama, Tartu lennujaama, Pärnu lennujaama, Ruhnu lennuvälja ja Kihnu lennuvälja. AS Tallinna Lennujaam kontsernikuulub ka tütarfirma AS Tallinn Airport GH, kes osutab lennufirmadele maapealse käitamise teenust.

Lisainfo:
Lauri Linnamäe
kommunikatsioonijuht
AS Tallinna Lennujaam
5565 1050

09.04.2013
Ava täisvaade