19.-21. septembril toimuval TransitKazakhstani messil osaleb ka Eesti Logistikaklastri delegatsioon, et tihendada Eesti ja Kasahstani transpordiettevõtete koostööd ning leida uusi võimalusi uute projektide arenguks.

Kasahstani transpordi- ja kommunikatsiooniministrii sõnul  on TransitKazakhsani messi näol tegemist ühe olulisema transpordi- ja logistikamessiga kogu Kesk-Aasia piirkonnas. Mess on pühendatud Euraasia mandri transpordiarengu tulevikule ning annab ülevaate kaasaegsest transiiti puudutavatest transpordi- ja logistikasüsteemidest  ning transiidi kasvu dünaamikast Euraasias. „See mess annab hea ülevaate Kasahstani transpordisektori ja infrastruktuuri arengutest. Ma soovin rõhutada meie riigi kui transiitmaa kuvandit ja selliste rahvusvaheliste ürituste olulisust piirkonnas,“ sõnas  minister oma pöördumises messil osalejate poole.

Messi raames toimus 19.septembri  pärastlõunal Äriseminar „Eesti kui Kasahstani merevärav“, kus klastri liikmed tutvustasid meie logistilise asukoha eeliseid. Klastri juhtivpartneri Logistika ja Transiidi Assotsiatsiooni juhatuse esimehe Andres Valgeristi sõnul on meil mereäärse riigina kasahhidele pakkuda häid võimalusi pääsuks maailmamerele.  „Euroopa kõige idapoolsem meresadam asub Sillamäel, kõigest 25 kilomeetrit Venemaa ja Euroopa Liidu vahelisest piirist ning Eestis asuvad ka Läänemere kõige sügavamad sadamad. Kasahhide pakutavad kaubakogused on suured ja nad on huvitatud keskmiselt 100 000 tonniste laevapartiide müümisest, mis eeldab just sügavate sadamate olemasolu. Eesti suudaks võrreldes teiste transpordikoridoridega pakkuda Kasahstani ettevõtetele madalamat logistikakulu transporditava kauba iga tonni kohta,“ selgitas Valgerist.

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts on valitsustevahelise koostöö kohtumistel rõhutanud korduvalt, et Eesti võiks kujuneda Kasahstani jaoks oluliseks mereväravaks nii Euroopa Liitu kui ka kogu maailma ja Eestil on selleks arvestatavad eelised tänu meie süvasadamatele.

Senine kahe riigi koostöö transpordi ja logistika vallas on olnud edukas, aga võimalusi on oluliselt enamaks. Kasahstani kuulumine tolliliitu koos Valgevene ja Venemaaga võimaldab Kasahstani transpordiministri sõnul senisest märksa kiiremaid ja mahukamaid kaubavedusid läbi Eesti sadamate. Kuna kahe riigi vaheline autokaubaveo maht on pidevalt suurenenud, otsustas Eesti-Kasahstani valitsustevahelise komisjon kahekordistada Kasahstani ja Eesti vahel vahetatavate rahvusvaheliste autokaubaveo lubade arvu.

Eesti Logistikaklastri sidemed kasahhidega on viimasel ajal olnud tihedad. Augusti lõpus kohtusid klastri liikmed Tallinnas visiidil olnud Kasahstani transpordi- ja kommunikatsiooniministri Askar Zhumagaliyeviga. Osaleti peaminister Andrus Ansipi ametliku visiidi käigus 6.septembril toimunud  Eesti- Kasahhi Äriseminaril, kus arutati Eesti ja Kasahstani vahelise transpordi- ja transiidimahu suurendamist, hariduskoostööd, lennunduslepingut ning koostööd e-teenuste ja küberturvalisuse vallas, samuti põllumajandustoodete kaubanduse teemat.

19.-21.septembril Almatõs toimuval TransitKazakhstani messil ja Eestit tutvustaval seminaril osalevad Eesti Logistikaklastri liikmetest EVR Cargo, Tallinna sadama, Sillamäe sadama, CF&S Estonia, Spacecomi ja Contimeri esindajad.

20.09.2012
Ava täisvaade