Rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse teadur Hannes Hanso rõhutas, et Eesti välispoliitika keskendub liiga vähe Aasiale ning vabandus "oleme liiga väike" pole põhjendatud.

"Soomlased ja rootslased on olnud Aasia suunal tohutult edukad. Ka nemad ei ole suurriigid. See on suhtumise küsimus," rääkis Hanso konverentsil "Quo Vadis, Eesti välispoliitika?".

Tema hinnangul on Eesti välispoliitika liiga Euroopa-keskne, Aasiaga suhtlemine on liiga projektipõhine ning puuduvad selged kaugemad eesmärgid. "Minu poole pöördutakse jutuga, et meil on tulemas visiit, anna jutupunkte. Meil nagu on suhtlus, aga puudub eesmärk," ütles Hanso.

"Ma mäletan ka seda, kui üks kõrge riigiametnik tuli visiidile Pekingisse ja rääkis tippkohtumisel sellest, et Tallinn on [lennukiga reisides] Hiinale kõige lähem Euroopa pealinn," meenutas ta.
"Milline potentsiaal. Aga kui sõnadele ei järgne tegusid, siis need jäävadki ainult sõnadeks. Me ei saa enam otse Londonissegi lennatud," ütles Hanso.

Hanso sõnul on välispoliitika-alasest debatist aur välja läinud - Eesti on Euroopa Liidus, NATO-s, OECD-s ja saanud euro, kuid uut selget eesmärki ei paista.

Allikas: ERR Uudised

06.11.2013
Ava täisvaade