Tallinna lennujaamas avatakse automaatne piirikontrollisüsteem, mis peaks kiirendama Schengeni ruumist välja reisivate klientide toiminguid.

Lennujaama terminaliteenuste osakonna juhataja Asko Kivinuk märkis, et lennureisimine on 21. sajandil muutunud üha uute reeglite ja turvanõuete tõttu stressirohkemaks. "Lennujaam reegleid muuta ei saa, kuid kui tahame olla hubane lennujaam, peab nende täitmine olema reisijale nii kiire ja mugav kui võimalik," lisas ta.

"Just seda eesmärki täidavad ka meie uued automaatsed piirikontrolli seadmed, mille abiga käib piiriületus mõnekümne sekundiga."
Täisautomaatne piiriületussüsteem koosneb kahest autmaatväravast ning kuuest registreerimiskioskist.
Süsteem juhendab reisijat eesti ja inglise keeles, kohapeal aitavad uue aparaadiga harjuda ka Tallinna piiripunkti piirivalvurid.
"Automaatne süsteem kiirendab piiriületust ja vähendab järjekordade tekkimise võimalust," kinnitas Põhja prefektuuri Tallinna piiripunkti juht Raavo Järva.

Tema kinnitusel on sarnased süsteemid mujal maailmas end hästi õigustanud. Soovijaile jääb Järva sõnul siiski võimalus ületada piir tavapärasel moel. Automaatset piirikontrolli saavad kasutada vaid biomeetrilise passiga reisijad, kes on vähemalt 15-aastased Euroopa Liidu, Euroopa Majandusühenduse või Schengeni leppe riigi kodanikud.

Sarnaseid süsteeme kasutavad lähiriikidest Soome ja Norra, lähiajal kavatsevad selle kasutusele võtta ka Taani ja Läti.

ERR Uudised

02.09.2013
Ava täisvaade