AS-i Tallinna Sadama sadamaid läbis möödunud aastal läbi aegade rekordilised 8,84 miljonit reisijat, kasvades aasta varasemaga võrreldes 4,3 protsendi võrra. Kaubaveod tegid aastases võrdluses läbi prognoositud 19-protsendilise languse, ulatudes 29,47 miljoni tonnini. Tänavu on kaubaveos oodata taas kasvunumbreid, samuti kasvab jätkuvalt reisijate arv.

Tallinna–Helsingi liini reisijate arv kasvas aastatagusega võrreldes neli protsenti 7,26 miljoni inimeseni. Tallinna–Stockholmi liinil seilas jaanuarist detsembri lõpuni 936 500 inimest ehk kaks protsenti rohkem kui 2011. aastal. Peterburi suunal reisis 184 000 inimest ehk üle 60 protsendi 2011. aastast enam ning kruiisilaevad tõid Eestisse aasta varasemaga võrreldavas mahus ehk üle 441 000 kruiisituristi.

Eelmise aasta kokkuvõttes läbis Tallinna Sadamat 29,47 miljonit tonni kaupa, mis on võrreldes 2011. aastaga 19,2 protsenti vähem. Juba mullust eelarvet koostades oli veomahtude langus prognoositud, see on tingitud peamiselt vedellasti mahu vähenemisest 6,9 miljoni tonni ehk 26,4 protsendi võrra. Puistlasti vedu vähenes ühe protsendi võrra 4,03 miljoni tonnini peamiselt kivisöe, teravilja ja killustiku osas. Samal ajal väetiste vedu kasvas 28 protsenti.

Konteinervedude maht saavutas eelmisel aastal rekordilise mahu ja ulatus 228 000 TEU-ni, mis on 15,2 protsenti rohkem kui aasta varem. Ro-ro kaupade maht tõusis 3,7 protsenti 3,8 miljoni tonnini.

AS-i Tallinna Sadam kommertsjuhi Erik Ringmaa sõnul oli veomahtude sellises suurusjärgus langus oodatav. "Põhjused seisnevad ennekõike Venemaa oma sadamate arendamises ning Ust-Luuga masuuditerminali käivitumises ja need olid juba aastaid ette teada," selgitas Ringmaa. Kommertsjuhi sõnul on Tallinna Sadam sellest tulenevalt võtnud strateegilise suuna keskenduda kaupade ja teenuste mitmekesistamisele, operaatorite arvu suurendamisele ja suurema lisandväärtusega teenuste pakkumiseks vajaliku keskkonna loomisele sadama ümber.

„Kui kauba kaalu mõistes ei ole võimalik vedelkaupa kohe ja samas koguses teiste kaupadega asendada, siis pikemas perspektiivis toovad viimastel aastatel infrastruktuuri tehtud investeeringud Muuga sadamasse ja Paldiski lõunasadamasse senisest oluliselt mitmekesisema ja lisandväärtusega kauba, mis omakorda loob täiendavaid töökohti ja maksutulu,“ selgitas Ringmaa.

Vaatamata vedellasti mahu langusele, on Tallinna Sadama tegevustulu langenud suhteliselt vähe ning käive ja kasum on varasemate prognoosidega vastavuses. „ Alanud aastaks prognoosime kaubamahu neljaprotsendilist, reisijatearvu viieprotsendilist ning tegevustulude 20-protsendilist kasvu," rääkis Ringmaa. "Tegevustulude suurem kasv on ennekõike tingitud äsjasoetatud jäälõhkuja "Botnica" rendile andmisest."

2012. aastal külastas Tallinna Sadama sadamaid kokku 1966 kauba- ja 5277 reisilaeva.

04.01.2013
Ava täisvaade